


Periodontologia i leczenie paradontozy
Paradontoza
Jeżeli Twoje zęby się ruszają, masz krwawiące dziąsła lub odsłonięte korzenie zębów to koniecznie zgłoś się do periodontologa. Oznacza to, że masz stan zapalny dziąseł, który może skutkować utratą zębów. Trzeba szybko zatrzymać ten proces.
Wielu ludzi ulegając reklamie ufa, że wystarczy zastosować specjalną pastę lub płukankę i problem z dziąsłami zostanie zażegnany. Niestety, jest wręcz przeciwnie. Zastosowanie samych past i płukanek na tym etapie choroby dziąseł leczy jedynie powierzchowny stan zapalny. Czyli działa pozornie – tak naprawdę tylko maskuje objawy. W efekcie prowadzi do dalszego rozwoju choroby u nieświadomego niczego pacjenta, usypiając jego czujność. Pacjent zgłasza się do lekarza później niż mógł się zgłosić, a zniszczenia dziąseł są większe. Dlatego im wcześniej pacjent zgłosi się do periodontologa, tym lepiej.
Zwykle tylko periodontolog (lekarz specjalista zajmujący się chorobami dziąseł) jest w stanie prawidłowo ocenić sytuację oraz zaplanować i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Zapamiętaj!
Paradontozy nie wyleczysz pastą ani płukanką!
Jeśli chcesz być zdrowy, zgłoś się do specjalisty periodontologa.
Paradontozę można wyleczyć.
Dużą grupę pacjentów stanowią osoby w wieku 25-40 lat, które na szczęście zgłaszają się na wczesnym etapie choroby. Są zaniepokojeni pojawiającym się u nich krwawieniem dziąseł, czasami obrzękiem lub bólem dziąseł.
Paradontoza może wystąpić w każdym wieku. Przez pierwszych kilka lat zwykle przebiega bezobjawowo. Jeśli początkowe oznaki choroby nie zostaną dostrzeżone podczas zwykłych stomatologicznych wizyt kontrolnych, może dojść do rozwoju zaawansowanej, objawowej postaci choroby. I dopiero wtedy pacjent zgłasza się (lub jest kierowany) do specjalisty periodontologa.
Dlatego zdecydowanie lepiej zgłosić się do periodontologa jak najwcześniej w celu wykrycia potencjalnego zagrożenia paradontozą. Im wcześniej paradontoza zostanie wykryta, tym prostsze, szybsze i mniej kosztowne będzie leczenie.
Paradontozę można wyleczyć na każdym etapie i w każdym wieku! Ważne jest, aby leczenie było przeprowadzone kompletnie i do końca. Wtedy będzie skuteczne, a pacjent będzie cieszył się zdrowiem zębów i dziąseł.
Jakie są przyczyny paradontozy?
Przyczyn jest wiele. Zwykle jest to kombinacja czynników, takich jak między innymi:
– nieprawidłowe wypełnienia (plomby) i uzupełnienia stomatologiczne (stąd tak ważna jest ich wysoka jakość, dlatego rekomendujemy leczenie zębów – zakładanie wypełnień pod mikroskopem)
– zaburzenia zgryzu (nieprawidłowe ustawienie zębów)
– zaburzenia funkcji zgryzu (nieprawidłowe działanie zgryzu)
– niedokładne czyszczenie zębów (nieprawidłowa higiena jamy ustnej)
– czynniki genetyczne
– choroby metaboliczne (głównie cukrzyca)
– niedrożny nos powodujący oddychanie przez usta
– przejściowe lub stałe obniżenie odporności organizmu (w tym wywołane przez stres – wtedy dochodzi do skokowego przyspieszenia rozwoju choroby)
– palenie papierosów
– niedobory w odżywianiu
Paradontoza to proces, który przez lata przebiega bezobjawowo. Objawy pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach choroby. Dlatego tak ważne jest, aby badać stan dziąseł – zanim będzie za późno!
Zajmujemy się kompleksowym leczeniem paradontozy i jej następstw. Prowadzimy pełną diagnostykę i kompletne, kompleksowe leczenie w naszym gabinecie w Kaliszu.
Dr Mieczysław Jakub Pietrzyk jest specjalistą periodontologiem.
Wykonujemy zabiegi chirurgiczne i mikrochirurgiczne leczące paradontozę oraz zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej przyzębia, takie jak:
– leczenie recesji dziąsłowych
– plastyka wędzidełek
– przeszczep tkanek miękkich FGG
– przeszczep tkanek miękkich SCTG
– mikrochirurgia periodontologiczna wokół implantów – leczenie stanów zapalnych (periimplantitis) oraz defektów estetycznych i funkcjonalnych
– przygotowanie i odbudowa tkanek dziąseł przed leczeniem implantologicznym oraz protetycznym
Aby zapewnić najwyższy poziom leczenia praktycznie wszystkie procedury przeprowadzamy przy użyciu mikroskopu zabiegowego firmy Carl Zeiss. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć, dotrzeć i precyzyjnie zoperować wiele miejsc niedostępnych w konwencjonalny sposób. Takie podejście zapewnia także delikatność dla otaczających tkanek, dzięki czemu gojenie następuje szybciej, a dolegliwości pozabiegowe są znacznie mniejsze. Nasze doświadczenie w pracy pod mikroskopem to kilka tysięcy godzin roboczych.
Zdrowe dziąsła to podstawa. Paradontozę można wyleczyć!











